Yedek Parça


Otomobil fabrikaları, otomobillerin birçok parçasını fason olarak ürettirmektedirler.Bunun temel sebebi, otomobil parçalarının gitgide daha karmaşık bir hale gelmesi ve bu parçaların üretimi için birçok yan sahadan teknolojik desteğe ihtiyaç duyulmasıdır.

Elektronik devreler, özel alaşımlı metaller, kompozit paneller ve birçok ileri üretim teknikleri; bir otomobil fabrikasının kendi markası için münhasıran üretim yaparak kullanması için ekonomik değildir. Üretim ve kalite konusunda ihtisaslaşan fason üreticiler, hızla artan bir şekilde otomobil fabrikalarının imalat bantlarına

girmekte ve otomobil fabrikalarının üretim bantlarına yedek parça sağlamaktadırlar. Araç üreticilerinin çeşitli parça üreticilerine, belirli kalite çerçevesinde üretimini yaptırdığı, kendi ürün numarası olan, orjinal ambalajlı paketlerde satılan parçalara orjinal yedek parça denir. Araç üreticileri, aracın her parçasını kendisi üretemeyeceği için, belli üretici firmalarla anlaşarak, aracı üretirken kullandığı parçaların ikamesi olabilecek bu orjinal parçaları yetkili servislere önerir.