Elektrik Dinamoları


Şarj dinamosu bir kaç basit parçadan oluşmasına rağmen araç çalışma sisteminde kritik bir rol üstlenmektedir.Şarj dinamosu, stator denilen demir cevherine sarılmış iletken sargıların içinde, rotorun(mıknatıs) dönerek statorun sargılarında elektrik enerjisi üretilmesi prensibiyle çalışır.

Motorun dönmesi sonucunda statordaki iletken sargıların etrafındaki manyetik alan değişime uğrar ve iletkende bir akım oluşarak elektrik akımı üretilmiş olur. Şarj dinamosu, aracınızın ilk çalışması esnasındaki marş motoru, ateşleme sistemleri ve doğru akımla çalışan tüm devre ve

alıcılar için gerekli olan enerjiyi sağlayan akünüzün dolu olmasını ve motor çalışıyor haldeyken bütün elektrik sistemlerinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Çok kısa bir zaman diliminde daha az iş gücü kullanarak radyatör sıvısı değiştirilir, radyatör temizlenir, gerekiyorsa sızdırmazlık testi yapılabilir. Araç Radyatör temizleme makinesi hafif ve tekerlekli olması Radyatör Temizleme Makinesinin çalışma alanını genişletmektedir. Bu sayede farklı alanlarda ve koşullarda temizlik işlemi gerçekleştirilir.